Vážení zákazníci, na tomto webu používáme cookies, které nám umožňují zlepšit fungování webu, personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti. Brouzdáním na tomto webu s tím souhlasíte.

Souhlasím

Více svítit, méně platit

Zákazníkům jsme prodali již více než 1 596 213 výrobků

=MENU HLEDATh


Jak vybrat LED žárovku do bytu

Vybíráte LED žárovku do bytu a nevíte na jaké parametry a vlastnosti se zaměřit? V tomto článku vám poradíme, na co při výběru LED žárovky dbát.

 

Pokud vám nebudou u nás zakoupené LED žárovky vyhovovat, lze je nepoškozené vrátit nebo vyměnit za jiný model.

 

Výkon

Zatímco u klasických žárovek se orientujeme pomocí výkonu udávaného ve watech, LED žárovky je potřeba vybírat podle světelného toku, udávaného v Lumenech (lm). Je to proto, že spotřeba LED žárovek je o cca 80–90 % nižší než u klasických žárovek.

 

Čím více lumenů, tím větší svítivost. Se srovnáním žárovek a LED žárovek se můžete podrobně seznámit v našem článku.

 

Barva světla

LED žárovku můžete vybrat v různých odstínech. Barva světla se udává v kelvinech - čím je číslo nižší, tím teplejší odstín a naopak.

 

Teplá bílá (2 800 - 3 300 kelvinů): nažloutlý až naoranžovělý odstín

Denní bílá (5 000 - 6 000 kelvinů): odpovídá barvě denního světla

Studená bílá (7 000 - 8 000 kelvinů): může mít až mírně namodralý odstín

 

Jakou barvu světla použít?

Záleží na tom, který odstín je Vám příjemnější. Obecně ale platí, že teplá bílá se hodí spíše do ložnice či obývacího pokoje, neboť navozuje pocit pohody. Studenější odstíny se naopak hodí do předsíně, koupelny, na toaletu, do kuchyně a do pracoven.

 

Problematice barvy světla se podrobně věnujeme ve speciálním článku.

 

LED žárovky 12V

Jedná se především o bodové žárovky či modely drobných žárovek. U těchto LED žárovek je nutné dokoupit odpovídající napájecí zdroj. Doporučujeme používat zdroje pro LED. Bodové LED žárovky 12V se nejčastěji používají v místech, kde je z bezpečnostních hledisek nutné použít žárovky s nižším napětím, například některé části koupelen.

 

LED žárovky 12 V jsou alternativou za klasické 12V halogenové žárovky.


Příklady žárovek s touto paticí  z naší nabídky:

LED žárovka g4 12V. LED žárovka E27 230V. LED žárovka gu10 230V

LED žárovka g4 12V                                   LED žárovka MR16 12V                             LED žárovka g4 stmívatelná

 

 

LED žárovky 230V

230V LED žárovky se nejčastěji používají jako náhrada klasických žárovek a bodovek s napětím 230V. Tyto žárovky můžete bez problémů pouze vyměnit za klasické žárovky, není nutné dokupovat žádné další komponenty.

 

LED žárovky 230V jsou alternativou pro klasické žárovky na 230V.


Příklady žárovek s touto paticí  z naší nabídky:

LED žárovka E14 LED žárovka E27 230 V LED žárovka GU10 EL3W

LED žárovka E14 230V                              LED žárovka E27 230V                               LED žárovka gu10 230V

 

 

Rozdíl mezi LED žárovkami 12V a 230V

Základní rozdíl mezi těmito žárovkami je ten, že u 12V žárovek je nutné použít pro správné fungování napájecí zdroj. Doporučujme používat zdroje určené pro LED. U jiných zdrojů může hrozit poškození LED žárovek.

 

Patice a závity žárovek

Názvy patice a závit jsou často zaměňovanými pojmy. Rozdíl se skrývá v typu umístění do svítidla. Patice se zasunuje, kdežto závit se šroubuje. Oba výrazy označují spodní stříbrnou část žárovek. Závit/patice se musí vždy shodovat s Vaším osvětlením. Informaci o typu patice/závitu naleznete na obalu žárovky. Vzhledem k časté záměně pojmů, budeme pro účely tohoto článku užívat pojem patice, přestože víme, že je to nepřesné označení.

 

ZÁVIT E14

Závit E14 je označením klasického malého závitu o průměru 14 mm. Tento závit je menší oproti závitu E27, vizuálně se jeví jako užší a také LED žárovky E14 jsou menší. Hovorově se patici říká "miňonka" nebo "malý Edisonův závit". Žárovky s tímto závitem mají menší příkon (25 W nebo 40 W).


Příklady žárovek s touto paticí  z naší nabídky:


LED žárovka E14 3W svíčka LED žárovka E14 filament 4w    LED žárovka E14 5W

LED žárovka E14 5W                                  LED žárovka E14 4W                                 LED žárovka E14 5W

 

 

ZÁVIT E27

Nejpoužívanější závitem je závit E27 - klasický velký závit o průměru 27 mm. LED žárovka E27 se vyskytuje u všech typů žárovek - klasických, úsporných, halogenových, s LED diodami. Písmeno “E” je odvozeno od příjmení známého amerického vynálezce žárovky -  Edisona.


Příklady žárovek s touto paticí  z naší nabídky:

LED žárovka E27 6W   LED žárovka E27 12W ED žárovka E27 15W

LED žárovka E27 6W                                 LED žárovka E27 12W                                LED žárovka E27 15W

 

 

Patice g4

G4 je nástrčná patice, která se do svítidla pouze zasunuje. Vyskytuje se u LED žárovek na napětí 12V (bodovky), proto se také někdy značí jako LED žárovky g4 12V. Úsporné LED žárovky g4 jsou náhradou pro halogenové žárovky 15 - 30 W.  Číslo 4 udává vzdálenost kolíků - 4 mm.


Příklady žárovek s touto paticí  z naší nabídky

LED žárovka G4 2W   LED žárovka E27 3W
LED žárovka g4 2W
                                     LED žárovka g4 2W 360°                         

 

 

Patice gu10

LED žárovky GU10 jsou bodovky s klasickým napětím 230V. Písmeno “G” je odvozeno z anglického slova “globular”, písmeno “U” značí tvar žárovky a číslo “10” vzdálenost kolíků 10mm. Některé typy LED žárovek s paticí gu10 jsou stmívatelné.


Příklady žárovek s touto paticí  z naší nabídky:

LED žárovka GU10 5W  ED žárovka GU10 7W

LED žárovka gu10 5W                              LED žárovka gu10 3,5W                              LED žárovka gu10 7W

 

 

Patice r7s

LED žárovky r7s jsou lineární dvoupaticové žárovky na napětí 230V. Využívají se jako náhrada halogenových žárovek. Žárovky s paticí r7s velmi často nahrazují žárovky v reflektorech nebo designových svítidlech.


Příklady žárovek s touto paticí  z naší nabídky:

LED žárovka R7S 6W LED žárovka MR16 EL 3W       LED žárovka r7s 10W

LED žárovka r7s 6W                                   LED žárovka r7s 10W                                LED žárovka r7s 14W      

 

 

Patice MR16

Patice MR16, také označována jako GU5,3, se vyskytuje u bodovek na napětí 12V. MR je zkratka z anglického sousloví “multifaceted reflector”. Žárovky s paticí MR16 jsou vhodné do prostor, kde je možný kontakt s vodou, např. do sprchových koutů.


Příklady žárovek s touto paticí  z naší nabídky:

LED žárovka MR16 EL 3W LED žárovka MR16 5W

LED žárovka MR16 3W                              LED žárovka MR16 5W                              LED žárovka MR16 7W           

 

 

Pokud si nejste jistí, podívejte se na Vaši současnou žárovku, měl by tam tento údaj být uvedený.


 

Rozptyl světla (úhel svitu)

Čím větší úhel, tím větší plochu žárovkou osvětlíte. Například žárovka s úlem 45° je výrazně směrová a osvětlí konkrétní místo (vhodné např. do lampiček nebo svěšených lustrů nad stolem). Pro osvětlení větší plochy by se hodila např. žárovka s úhlem svitu 120°. Do svítidel, která vyžadují světlo ve všech stranách, je vhodné dát LED žárovku s větším úhlem svitu.

 

Podrobnější informace o úhlu vyzařování uvádíme v článku Zásady LED osvětlení kuchyně, ložnice, koupelny i chodby.


 

Shrnutí - na co si při výběru LED žárovky dát pozor:

Správná teplota světla - příliš teplý odstín namáhá oči a snižuje koncentraci. Nehodí se tedy do kanceláří a prostor, kde je potřeba navodit pocit denního světla.

Rozměry žárovky - LED žárovka může mít větší rozměr než původní žárovka. Je vhodné si proměřit prostor ve svítidlu a dle něj zvolit LED žárovku.

Napájení - většina LED žárovek je určena k napájení na 230V, existují ale i LED žárovky na 12V, proto buďte při výběru pečliví. Pokud měníte 12V halogenové žárovky za LED žárovky, je nutné většinou vyměnit i napájecí zdroj.


 

V případě, že vám nebudou u nás zakoupená barva světla nebo světelný tok žárovky vyhovovat, lze žárovky vrátit nebo vyměnit za jiný model.

 

Garance kvality

Garance kvality

Dodržujeme záruční lhůty a nehledáme výmluvy.

Rada odborníka

Rada odborníka

V sortimentu se opravdu vyznáme a rádi poradíme.

Rychlé dodání

Rychlé dodání

Průměrné odesílání do 2 pracovních dnů.

Široký sortiment

Široký sortiment

Kompletní sortiment LED především k LED páskům.


T-LED
 
Ověřeno zákazníky