Pokud si budujete chytrou domácnost nebo třeba řešíte automatizaci osvětlení v kanceláři, určitě jste už narazili na pojmy jako PIR čidlo nebo mikrovlnné čidlo pohybu. A možná vás překvapilo, že i když oba typy sledují pohyb, fungují úplně jinak. Jaký je mezi nimi vlastně rozdíl, kdy se hodí jeden typ víc než druhý a proč dnes dává čím dál větší smysl sáhnout po kombinovaných řešeních? Právě na to se dnes zaměříme.
PIR čidlo: Klasika, která vidí teplo
Základem většiny běžných senzorů pohybu je tzv. PIR čidlo, tedy pasivní infračervený senzor, který sleduje změny v teplotním vyzařování prostředí. Lidské tělo i zvířata vyzařují infračervené záření, a právě to je pro PIR čidlo schopné detekovat. V momentě, kdy do zorného pole senzoru vstoupí objekt s výrazně jinou teplotou než okolí (typicky člověk), dojde k sepnutí a vyslání signálu.
Zjednodušeně řečeno, PIR čidlo princip je postavený na schopnosti „vidět“ teplo, nikoliv vizuální pohyb nebo odraz. A právě díky tomu má hned několik výhod. Nejenže je energeticky velmi nenáročné, ale také výborně odolává falešným poplachům. Pokud se vám tedy ve větru pohybuje záclona nebo strom, čidlo na to nijak nereaguje. Ideální je proto do interiéru, kde se nepohybují teplé objekty bez důvodu, tedy například do chodeb, ložnic nebo na toalety.
Na druhou stranu, každá technologie má i svá omezení. PIR senzory zpravidla nesnímají skrz překážky, takže pokud je mezi čidlem a člověkem sklo, dveře nebo třeba závěs, pohyb se nezaznamená. Zároveň také nereagují na neživé objekty, což ale může být pozitivem. Pokud se vám totiž v místnosti pohybuje robotický vysavač nebo stropní ventilátor, čidlo nesepne. Dosah bývá přibližně 5 až 12 metrů, a to v závislosti na úhlu záběru. Pokud tedy potřebujete pokrýt větší nebo členité prostory, nemusí PIR čidlo stačit.
U PIR čidla venkovního je navíc potřeba dbát na kvalitu zpracování. Venkovní podmínky jsou totiž samozřejmě náročnější a levné čidlo může být náchylné na výkyvy teplot nebo vlhkost. Spolehlivější jsou modely s robustní konstrukcí a certifikací pro venkovní použití.
Mikrovlnné čidlo: Skenování prostoru pomocí odrazů
Na opačné straně stojí mikrovlnné čidlo pohybu, které pracuje na principu aktivního vysílání elektromagnetických vln, obvykle na frekvenci kolem 5,8 GHz. Tyto vlny se odrážejí od všech objektů v okolí, a pokud se něco pohne, změní se charakter odrazu, což čidlo okamžitě zaznamená. Funguje tak de facto jako radar.
Z pohledu funkčnosti má tato technologie několik silných stránek. V první řadě je mnohem citlivější než PIR, jelikož dokáže zachytit i velmi jemný pohyb, třeba otočení hlavy nebo zvednutí ruky. Kromě toho vidí skrz překážky, například přes dveře, sklo nebo i tenkou stěnu. Pokud tedy chcete sledovat prostor oddělený například vitrínou nebo skleněnými dveřmi, mikrovlnné čidlo je ideální volbou. I jeho dosah je podstatně větší, takže se hodí pro větší místnosti, sklady nebo garáže.
Citlivost je ale dvousečná zbraň. Pokud se vám v místnosti pohybují záclony, hmyz nebo drobné kovové předměty, čidlo to může vyhodnotit jako narušení, což znamená, že může být náchylné na falešné poplachy, a nehodí se tak do každého prostředí. Navíc má vyšší spotřebu energie, takže v bezdrátovém provozu nemusí vydržet tak dlouho jako PIR. V běžné domácnosti ho proto často najdete jen jako součást kombinovaných zařízení.
Detektor přítomnosti: Když potřebujete víc než jen „pohyb“
Kromě klasických pohybových senzorů existuje i sofistikovanější kategorie ve formě detektoru přítomnosti, který kombinuje různé technologie – nejčastěji PIR, mikrovlnné čidlo a někdy i ultrazvuk. Výsledkem je zařízení, které nejen detekuje pohyb, ale dokáže zachytit i samotnou přítomnost osoby, která se nehýbe. To je obrovská výhoda třeba v kancelářích, kde lidé často sedí dlouhé minuty bez pohybu. Klasické PIR čidlo by v takové situaci přestalo reagovat a zhaslo by světlo. Kombinovaný detektor ale chápe, že v místnosti někdo je, a podle toho se chová.
Tato zařízení jsou velmi přesná a spolehlivá, což z nich dělá ideální volbu pro řízení osvětlení nebo HVAC systémů v zasedačkách, kancelářích nebo učebnách. Na druhou stranu počítejte s vyšší cenou a složitějším nastavením. Jde totiž o profesionální řešení určené hlavně pro komerční sféru, nikoliv pro běžné domácnosti.
Které čidlo vybrat?
Pokud chcete jednoduché a spolehlivé řešení pro domácnost, PIR pohybové čidlo bude naprostým základem. Je levné, úsporné a snadno dostupné. Mikrovlnné čidlo pak dává smysl všude tam, kde potřebujete větší dosah, detekci přes překážky nebo vyšší citlivost, takže skvěle poslouží třeba ve sklepech, garážích nebo komerčních prostorách. A pokud chcete pokrýt i situace, kdy se člověk nehýbe, ale v místnosti přesto je, pak detektor přítomnosti s kombinovanou technologií bude tou nejlepší volbou.
Jak tedy můžete sami vidět, čidlo není jen krabička, která sepne světlo. Je to klíčový prvek celého chytrého systému a pokud ho vyberete správně, nebudete si ho muset roky všímat. A přesně o to u chytré domácnosti jde.
Diskuze ke článku
Chcete se dozvědět více o tom, co si o článku myslí ostatní uživatelé? Přečtěte si komentáře v diskuzi. Získáte tak cenné informace, které vám pomohou s konečným rozhodnutím o koupi produktu.
Zeptat se v diskusi