Vážení zákazníci, na tomto webu používáme cookies, které nám umožňují zlepšit fungování webu, personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti. Brouzdáním na tomto webu s tím souhlasíte.

Souhlasím

Více svítit, méně platit

Zákazníkům jsme prodali již více než 1 596 213 výrobků

=MENU HLEDATh


Jaká je teplota ve vakuu?

Teplota ve vakuu je závislá na teplotě předmětů, ve kterých se vakuum nachází a také na jejich okolí. Přesněji je teplota závislá na předmětech, se kterými je v termodynamické rovnováze. Například teplota vakua ve vesmíru má hodnotu −270 °C.

 

 

 

Termodynamická rovnováha popisuje stav, kdy jsou všechny systémy ustálené (a to nejen systémy teplotní). Částice se nepohybují a nepřenášejí tedy energii. Po odčerpání vzduchu uvnitř předmětu stále existují elektromagnetické vlny, které se pohybují a přenášejí teplotu. Stejně tak i stěny daného předmětu září a předávají svoji teplotu. Pokud předmět – v našem případě žárovku – izolujeme od okolního světa, postupem času se pohyb elektromagnetických vln zpomalí až se konečně i zastaví. V tomto momentě nastává termodynamická rovnováha a teplota vakuua je stejná jako teplota předmětu.

 

 

 

Ve chvíli, kdy dojde k naprostému zastavení pohybu tepelných částic a vznikne tak termodynamická rovnováha, nastává hypotetický stav zvaný jako termodynamická teplota, nebo-li také absolutní nula, což je hodnota teploty −273,15 °C.

 

Teplota klasické žárovky, jež obsahuje vakuum, dosahuje při plném provozu běžně až 100 °C. V takovém případě dosahuje stejné teploty i vakuum uvnitř žárovky.

 

Je v LED žárovkách vakuum?

Není. V klasických žárovkách se původně užívalo vakuum z toho důvodu, že uvnitř žárovky svítilo rozžhavené vlákno ze speciální slitiny. Aby toto vlákno neshořelo, bylo umístěno ve vakuu (klasická žárovka) nebo ve směsi netečných plynů (halogenové, xenonové žárovky).

 

                   LED zarovka e14  Stmívatelná LED žárovka e27  LED žárovka e40  LED žárovka e27 FILAMENT

                   LED žárovka E14               LED žárovka E27              LED žárovka E40             LED žárovka E27 oválná

 

 

LED žárovky se vyznačují tím, že nevydávají téměř žádné teplo – jejich povrchová teplota se pohybuje kolem kolem 60 °C, zatímco teplota klasické žárovky dosahuje až 100 °C.

 

Právě kvůli tomu, že v klasických žárovkách se nacházelo vlákno vydávající žár, které se v LED žárovkách nenachází, je často pojem “LED žárovka” kritizován. Přesto se však ujal a je užíván nezávisle na tom, že zde žádný žár nevzniká.

 

Garance kvality

Garance kvality

Dodržujeme záruční lhůty a nehledáme výmluvy.

Rada odborníka

Rada odborníka

V sortimentu se opravdu vyznáme a rádi poradíme.

Rychlé dodání

Rychlé dodání

Průměrné odesílání do 2 pracovních dnů.

Široký sortiment

Široký sortiment

Kompletní sortiment LED především k LED páskům.


T-LED
 
Ověřeno zákazníky