Průvodce LED osvětlením pro akvária

Protože LED svítidla jsou cenově dostupná a kvalitní alternativa k neekologickým zářivkám, roste jejich využití jako akvarijního osvětlení. Proč je LED osvětlení tolik populární a jak ho správně vybrat?

Proč je LED osvětlení akvárií tolik populární?

Důvodem číslo jedna jsou především uspořené peníze – až 80 % nákladů. V posledních několika letech LED diody zlevnily a díky tomu se staly dostupnější variantou také pro akvaristy. Oblíbené jsou hned z několika důvodů:

  • LED žárovky mají nižší spotřebu než klasické žárovky a zářivky.
  • LED žárovky mají delší životnost (až 50 000 hodin oproti 6 tisíci hodin klasických zářivek).
  • LED žárovky neprodukují teplo, které zbytečně ohřívá vodu v akváriu.
  • LED žárovky mají vyšší intenzitu osvětlení při stejném světelném toku.

Přestože pořizovací náklady na LED osvětlení (např. pásků) akvária jsou o něco vyšší, investice se vrací v úspoře energie v řádu několika měsíců až roku (záleží na spotřebě).

Jak působí osvětlení na ryby a vegetaci?

Častou otázkou při vybavení akvárií LED světly je, zda rostliny a ryby v akváriu dostanou veškerá světelná spektra, která potřebují. Optimálního efektu se docílí kombinací diod různých barev. Co se týče akvarijní vegetace, u specializovaných LED světel často dochází k doslova bujnému růstu (ale záleží na typu rostliny).  Dostačují však i klasické jednobarevné pásky, řada akvaristů používá s úspěchem studenou bílou, případně v kombinaci s teplou bílou.

Hlavní výhodou LED diod je, že neprodukují tolik tepla jako standardní akvarijní světlo. Díky tomu není nutné vodu ochlazovat, což znamená další úsporu energie.

Jak se liší intenzita LED osvětlení?

Obvyklou vlastností žárovek a klasických svítidel je, že rozptyl světla je téměř na všechny strany (mají vysoký vyzařovací úhel). Oproti tomu vyzařovací úhel LED světla se pohybuje od několika stupňů až po častý úhel 120⁰. Díky tomu je intenzita osvětlení mnohem vyšší, než u klasických svítidel a zářivek.

Je také nutné dodat, že výkon klasických zářivek je hodně ovlivněn provozní teplotou. Reálný provoz v akvaristice nemůže zajistit ideální podmínky pro zářivky, a proto je ve skutečnosti jejich světelný tok nižší (především kvůli kumulaci tepla v krytu).

Také u LED žárovek je důležité důsledné chlazení. Navzdory tomu, že vyšší teploty nesnižují výkon LED žárovek tak rapidně, citelně snižují jejich životnost. Proto je důležité dbát na chlazení a dobré zasazení LED osvětlení u akvárií.

Jak vybrat správně LED osvětlení?

Intenzita LED světla

Většina ryb není na světle vyloženě závislá a vystačily by si i se světlem přírodním. Na druhou stranu plošně tvrzení rozhodně neplatí. Především ne kvůli rostlinám – ty vyžadují alespoň 0,308 W na litr akvária.

Obecně nemá smysl kupovat málo výkonné LED pásky, doporučujeme soustředit se na 12W a více.

Mějte na paměti, že ryby se můžou snadno vystrašit nečekaným zhasínáním nebo rozžínáním světla. Vzhledem k nízké spotřebě LED může stačit je pouze utlumit.

Plná světelná perioda by měla být okolo 10-12 hodin. V létě můžeme svítit i 14 hodin.

Barva akvarijního LED osvětlení

Ideální je kombinace modrých, červených a bílých diod. Ryby ani rostliny nemají s LED osvětlením problém – u rostlin je pouze třeba dbát na to, aby bylo světla dostatek.  U jednobarevných diod a pásků volte spíše studenou bílou.

Osvětlení mořských akvárií

Mořská akvária mohou mít delší denní periodu (až 14 hodin).

Připravili jsme pro vás stručný návod  jak vyrobit levná vodotěsná LED světla pro akvárium z LED pásků.

lVšechny články blogu T-LED.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *