Jak vybrat vhodné LED osvětlení rostlin

Využití LED osvětlení pro rostliny je mezi pěstiteli čím dál více v oblibě, především díky výraznému snížení nákladů na energie.

Správné osvětlení je nedílnou součástí pěstování rostlin, neboť je důležitým zdrojem energie. Při nedostatku světla se zpomaluje růst rostliny a může docházet k poruchám vývoje. Umělé osvětlení zajišťuje zdravý vývoj rostliny a prodlužuje dobu květu. Receptorem světla je chlorofyl, který má významnou roli v procesu fotosyntézy.

Na zdárný růst rostlin má vliv vlnová délka světla, kterou jsou rostliny schopné absorbovat při fotosyntéze. Za doporučovanou vlnovou délku pro akvarijní rostliny jsou uváděny hodnoty cca 400–500 nm a 620–740 nm. Ideální doba osvětlení rostlin je asi 12 hodin.

LED osvětlení je často využívané pro pěstování rostlin ve sklenících i v domácnostech. Při použití LED světel v akváriích jste omezeni hloubkou akvária, protože při hloubce nad 60 cm LED neprosvítí dostatečně vodní sloupec. Na druhou stranu nejlépe napodobují sluneční světlo.
O detailní volbě osvětlení pro vaši rostlinu se můžete poradit s odborníkem Vladimírem Mikšíkem (e-mail: vmiksik@seznam.cz).

lVšechny články blogu T-LED.cz

4 komentáře u „Jak vybrat vhodné LED osvětlení rostlin“

 1. Dobrý den,
  můžete mi z Vaší nabídky vybrat led pásky nebo světla pro osvětlení rostlin pro vypěstování sadby ze semínek?
  Děkuji

  1. Dobrý den,
   bohužel nejsme schopni s naprostou jistotou pomoci pro osvětlení sadby ze semínek, zkusíme kontaktovat pana Mikšíka z článku.

   S pozdravem
   T-LED

 2. Dobry den pořídil jsem Dionaea Muscipula,Mucholapka Podivná a schaním pro rostlinku nějake světlo pro zimní přisvětlovani,nejlepe stolní lampičku, mam jen jednu rostlinku.Děkuji za vaší radu Miroslav Holub

  1. Dobrý den,
   stolní lampičky v nabídce nemáme. Můžeme Vám nabídnout zdroje světla (žárovky). Další možnost je využití LED pásků, které se dají stříhat. Pokud byste chtěl prokonzultovat i tuto možnost, napište nám na info@t-led.cz

   S pozdravem
   T-LED

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *