Máte doma čerstvého školáka? Přizpůsobte pokoj jeho potřebám!

Přechod od předškoláka ke školákovi je velmi výraznou změnou v životě dítěte a zároveň náročným obdobím. Správnou úpravou dětského pokoje můžeme však novopečenému žákovi velmi ulehčit celé toto období a zredukovat stres s tím spojený. Věřte, že i detaily mohou hrát významnou roli v psychické pohodě celé rodiny.

Správné rozmístění nábytku

Dětský pokoj najednou neslouží jen k hraní a odpočinku, ale i k učení a jiným aktivitám, které vyžadují soustředění. Měli bychom se tedy zamyslet nad novým uspořádáním nábytku, aby byl pokoj jako celek funkční. 

Vaše dítě se najednou nestane žákem na plný úvazek a s prvním školním dnem nezahodí všechny své hračky. V pokoji by měl zůstat prostor pro hru a relaxaci. Zároveň byste ale měli určit místo pro všechny školní pomůcky a nepodcenit přípravu pracovního prostředí.

Velmi důležité je oddělení jednotlivých zón, aby nic neodvádělo pozornost dítěte při učení. Všímejte si také pozic nábytku. Sezení u stolu zády do prostoru či ke dveřím může působit nepříjemně a způsobovat nervozitu. Rušícím prvkem se stává i nepohodlné sezení či špatné světlo.  

Řešení osvětlení

Jednoznačně v prvé řadě využijte přirozeného světla. Umístěte pracovní stůl tak, aby bylo možné ve dne použít denní světlo k práci. U praváků by mělo přicházet zleva, u leváků naopak. Stejný princip pak je třeba využít i při umístění lampičky na psacím stole. Ta by měla být zároveň polohovatelná. 

Také nezapomínejte na to, že děti si budou pravděpodobně často číst i v posteli. Ani tam by tedy neměla chybět kvalitní lampa. S osvětlením si můžete vyhrát a vytvořit tak příjemnou atmosféru, kde bude moct vaše dítě pohodlně studovat i relaxovat. Zapojit lze různé typy dekorativních lamp a světel nebo zakomponovat osvětlení přímo do nábytku/interiéru pomocí LED pásek.

Detaily ke správnému osvětlení dětského pokoje nastudujete v tomto článku.

jak osvětlit dětský pokoj

Význam barev

Příchod školních povinností vyžaduje mnohem více soustředění a především určitý řád. Prostředí ve kterém se dítě pohybuje na to má značný vliv. Snažte se interiér dětského pokoje pomalinku přetvářet do pokoje pro školou povinného dítka. Volte klidnější barvy, vyhýbejte se extravaganci a dětským motivům. 

Při výběru barvy dejte na preference vašeho dítěte. Obecně se ale doporučuje volit pastelové barvy, případně syté barvy využít jen pro některé prvky či ornamenty. 

Každá barva působí jiným způsobem. Například červená barva prohlubuje u dětí hyperaktivitu, narozdíl od modré, které obecně uklidňuje. 

Víte, že pokoj lze obarvit nejen novou výmalbou, ale také barevným světlem? Velmi jednoduše tak uděláte pomocí barevných žárovek či LED pásků.

Kromě LED žárovek a pásků v různých barvách lze využít i technologii RGB. Jedná se o model, který je používán nejen u osvětlení a který je založen na míchání tří hlavních barev – červená, zelená, modrá – jejichž kombinací lze vytvořit jakoukoli jinou barvu. K ovládání barev u RGB LED žárovek a pásků slouží speciální ovladač. Jak takový RGB LED pásek a ovládání nainstalovat se dočtete v tomto článku.

Uvažujte do budoucna

Děti rostou jako z vody a pokud nechcete co rok nakupovat nové vybavení, vyplatí se myslet dopředu. Co se líbí vašemu dítěti nyní, nemusí se mu líbit za rok. Nejdražší vybavení pokoje byste tak měli kupovat nejlépe v univerzálním stylu a barvách, tak aby vše rostlo s vaším potomkem. Krátkodobě pak můžete využít různých doplňků, které je snadné obměňovat.

Velmi chytrým řešením je také tzv. rostoucí nábytek. Jedná se o židle a psací stoly s nastavitelnou výškou, kterou lze průběžně upravovat.

V případě postele je možné, i pro malé dítě, koupit postel dospělých rozměrů a průběžně obměňovat jen matraci. 


dětský pokoj


Jaké parametry sledovat při výběru akvarijního LED osvětlení?

Současný trh nabízí nespočet možností, přes profesionální osvětlení vyráběné přímo výrobci akvarijních potřeb až po LED osvětlení s mnohostranným využitím. Jste-li nadšeným akvaristou, poradíme, jaké parametry sledovat při výběru LED osvětlení pro vaše akvárium.

Pokračování textu Jaké parametry sledovat při výběru akvarijního LED osvětlení?

Proč LED žárovky svítí po zhasnutí?

Stalo se vám, že LED žárovka po vypnutí vypínačem stále svítí nebo problikává? Nejste si jisti, jestli se jedná o technickou závadu či standardní jev? Tyto jevy mohou být velmi nepříjemné, a to nejen ve chvíli, kdy se snažíte usnout. Možná si říkáte, že jsou poškozené elektrické rozvody, ale tyto situace nastávají i po provedené elektrorevizi. Kde je tedy problém?

Pokračování textu Proč LED žárovky svítí po zhasnutí?

Barevné LED žárovky – jak na nás působí?

Barevné LED žárovky svítí pouze jednou barvou, nejčastěji se jedná o modrou, červenou, zelenou a žlutou. Existují i barevné RGB žárovky, které díky míchání základních barev (červená, zelená, modrá) mohou svítit jakoukoli barvou. K nastavení barev a barevných efektů poslouží dálkové ovládání.

Pokračování textu Barevné LED žárovky – jak na nás působí?

Jak rozpohybovat světla – kolejnicový systém osvětlení

Lištový systém osvětlení perfektně využijete v komerčním prostoru, kde se často mění rozestavení vystaveného zboží a přitom je vždy třeba mít zboží dobře nasvícené. Kolejnicové osvětlení je proto ideální do showroomů a prodejen s různým zbožím.

Pokračování textu Jak rozpohybovat světla – kolejnicový systém osvětlení

Jak zapojit světlo?

Každý z nás se určitě dostal do situace, ve které mu doslova čouhaly jen dráty ze stropu – nebo ze stěny – a světlo nikde. K zapojení světla se dostanete většinou při stěhování do holobytu, nebo když doma měníte světla či lustry.

Pokračování textu Jak zapojit světlo?