LED osvětlení kuchyňské linky: jak vybrat LED pásky, nebo jiné svítidlo?

Vaření je zábava – především v moderní kuchyni. LED pásky se dají umístit po celé délce linky, šetří energii a vytvářejí dojem elegantní kuchyně.

 

V čem LED pásky usnadňují práci v kuchyni?

Hlavní výhodou LED pásků je dlouhá životnost, malá spotřeba a přizpůsobivost interiéru.

 

Na rozdíl od klasických zářivek a světel do kuchyně se dají LED pásky nainstalovat na celou délku kuchyňské linky. Mimoto je lze snadno umístit do poliček, skříněk a zásuvek, kde je omezené světlo. LED pásky lze instalovat i pod kuchyňskou linku. Díky tomu se vyznáte i v temnějších koutech vlastní kuchyně.

 

LED osvětlení kuchyně je čisté a moderní – díky tomu se skvěle hodí i do atypických interiérů (např. na zakázku). Pásky skvěle osvětlují celou plochu (lze vybrat i pásky s vysokou, příp. extra vysokou svítivostí), přitom důmyslně splynou s interiérem. Výhodou je také ovládání LED pásků v kuchyni – lze je napojit na klasický nebo skříňový vypínač, nebo i na dálkové ovládání.

 

Prohlédněte si LED pásky, které se do kuchyně hodí.

 

LED pásky pod kuchyňskou linkou

 

Jak LED pásky do kuchyně vybrat?

LED pásky vybíráme podle výkonu a barvy světla. Většina LED pásků na kuchyňské linky se vsazuje do hliníkových profilů (ALU profilů), které sice slouží především jako chladiče a působí čistým estetickým dojmem. Chlazení LED pásků je velice důležité – při přehřívání se rapidně snižuje životnost LED pásků (která je při správné instalaci o mnoho delší, než životnost klasických zářivek). Vybrat si můžete z několika svítivostí a barev.

 

Barva LED pásků

V nabídce LED pásků existuje hned několik svítivostí. Každá vytváří jiný dojem a atmosféru – konečný výběr by se tedy měl odvíjet především od vašeho vkusu a barvy kuchyně.

 

V nabídce jsou 3 barvy bílého světla – teplá bílá, denní bílá a studená bílá.

 

Do kuchyně se nemusíte bát studenějších barev (s vyšší barevnou chromatičností). Pokud máte kuchyni laděnou rustikálně, preferujte teplejší barvy.

 

Zajímá vás více o tom, jaké barvy LED osvětlení může nabídnout?

 

Svítivost LED pásků do kuchyně

Pro jaký příkon LED pásky se rozhodnout? Zákazníci si nejčastěji vybírají LED pásek s příkonem 12W/m. LED pásek s tímto a vyšším příkonem doporučujeme chladit, k čemuž lze využít ALU profily. Pokud nechcete na lince používat hliníkové profily, doporučujeme LED pásek maximálně s příkonem 9,6W/m.

 

Mezi další časté užití LED pásku bývá osvětlení soklu nebo skříněk. Na tyto instalace postačuje základní svítivost s příkonem 4,8W/metr.

 

RGB LED pásky se užívají při osvětlování kuchyňských linek spíše jako dekorační osvětlení, nikoliv jako hlavní osvětlení pracovní desky.


LED pásky pod kuchyňskou linkou

 


 

Jak vybrat hliníkové profily na LED pásky?

Obecně jsou hliníkové profily doporučovány pro LED pásky s příkonem 12W/m a vyšším. Použití hliníkových profilů u nižších příkonů také není vyloučeno, nezapomeňte si však v popisu ověřit, zda není profil omezen příkonem LED pásku. Například profil Mikro doporučujeme pro LED pásky do příkonu 9,6W/m.

 


Nejlepší hliníkové profily pro kuchyňské LED světla jsou:

 

 

Platí, že na každou instalaci se hodí jiný profil. Mezi nejoblíbenější patří některé s nástěnných nebo vestavných profilů pro LED pásky.

 

Nevíte, kam přesně profil umístit? Při klasických rozměrech pracovní desky a skříněk nad deskou se umisťuje profil tak, aby vyšel přibližně nad střed pracovní desky.

 

Jak vybrat napájecí zdroj na LED pásky?

Pro každé LED osvětlení je vhodný jiný zdroj. Např. dlouhodobý provoz si vyžaduje napájecí zdroj s dostatečně vysokým výstupním výkonem a ve vhodném provedení.

 

Jak silný zdroj potřebujete, vypočítáte velice snadno. U každého LED pásku je uveden příkon na metr. Po vybrání délky vašeho LED pásků jednoduše vynásobíte příkon * délka LED pásku.

 

Příklad: Zakoupíte-li 3 metry pásku s příkonem 7,2W/metr, příkon 3 metrů je 21,6W. V naší nabídce máme 30W zdroj, které bude pro tuto délku dostačující. Doporučujeme u zdrojů vždy počítat alespoň s 15-20% rezervou oproti příkonu světelného zdroje. Vyjde-li Vám například příkon LED pásků 48W, je nutné zvolit 60W zdroj, nikoliv 50W zdroj.

 

Jak můžeme ovládat LED pásky?

LED pásky můžeme ovládat hned několika způsoby:

 

  • napojením na klasický vypínač
  • ovládáním pomocí manuálních, dálkových či jiných speciálních ovládání,
  • skříňový spínač aj.

 

LED pásky lze napojit na klasický vypínač. Atraktivnější může být některý z manuálních, dálkových či jiných speciálních LED ovladačů. Mezi velmi oblíbené modely patří 12V ovladač na mávnutí nebo jeho 230V varianta. Dále dotykový ovladač do profilu, kdy se poté dotýkáte kovové části hliníkového profilu.

 

Za zmínku stojí určitě také skříňový spínač mini, který se instaluje za dvířka skříněk. Při otevření skříňky se spínač sepne a osvítí Vám pásky zapojené uvnitř skříňky.

 
Nevíte, jak LED pásky do kuchyně instalovat? Podívejte se na návod, jak instalovat a zapojovat LED pásky.