Jak osvětlit schodiště nebo chodbu v kombinaci s pohybovým čidlem

Nebaví vás při noční cestě na toaletu hledat vypínač, abyste si mohli rozsvítit? Jdete z party a ne a ne najít vypínač pro osvícení schodiště? To jsou každodenní situace, se kterými se setkává každý z nás. Můžeme je snadno, levně a vkusně vyřešit.

 

Máme na výběr z LED svítidel s různou svítivostí. LED osvětlení schodiště 1Nejdříve tedy musíme vybrat vhodné svítidlo a vhodný počet, poté promyslíme, kolik čidel budeme potřebovat. Počet čidel zvolíme podle toho, z kolika míst budeme přistupovat na chodbu. Např. na schodiště to bude pravděpodobně jen ze dvou míst, ale na chodbu můžeme přicházet z různých pokojů. Na trhu je nicméně celá řada čidel, kdy každé může fungovat jiným způsobem. Doporučujeme se vždy poradit s prodejcem.

 

Noční osvícení chodby

Počet LED žárovek nebo svítidel zvolíme dle délky a šířky chodby. Minimální hodnoty na chodbách by se měly pohybovat nad 50 luxů.  

Všechny žárovky, svítidla či LED pásky se zdroji umísťujeme za čidlo. Nezapomeňte zkontrolovat maximální výkon čidla, a zda je určeno i pro LED. Jaký druh osvětlení zvolíte, to opět záleží na vaší fantazii. Můžete použít klasická svítidla nainstalovaná na strop, bodová svítidla či i velmi moderní řešení pomocí LED pásků. V případě použití LED pásků je nutné uvažovat o modelech minimálně 12W na 1 metr nebo 20W na 1 metr. U těchto pásků je nutné použit hliníkové profily na chlazení.

 

Uveďme si příklad, že chceme osvítit chodbu, která má rozměry 2 m na šířku a 5 m na délku s přístupem ze třech míst. Budeme potřebovat 1-3 čidla dle modelu. Pokud použijeme svítidla přisazená na strop, můžeme například použít 2 svítidla MONDO. V případě podhledu můžeme například použít 3-4 svítidla určená do podhledu. Pokud budeme přemýšlet o LED páscích, musíme uvažovat zhruba o 3-4 metrech o výkonu 12W na 1 metr s odpovídajícím zdrojem. U všech těchto svítidel se připojí čidlo na začátek zapojení.

 

Osvícení schodiště

Při osvícení schodiště máme několik možností, jakým stylem schody osvítit:

●     přidání LED svítidel do jednotlivých schodů

●     přidání LED pásku pod hranu každého schodu

●     přidání lišty s LED páskem či svítidly na zeď ke schodišti

●     přidání osvětlení do zábradlí nad schody

 

Můžeme se řídit tím, že na každý metr schodu umístíme 1 LED svítidlo, popř. si změříme délku hrany schodu a dle počtu schodů koupíme LED pásek pro nalepení. Samotná realizace závisí na možnostech zásahu do schodů, popř. kudy je možné vést napájecí kabely. Není ani vždy nutné LED pásky instalovat po celé délce schodu.

 

Uvažujme, že chceme osvítit 20 schodů o délce hrany 1 m s přístupem ze dvou stran.

 

Osvícení schodiště LED pásky

Odhad ceny za materiál: cca od 4 000 Kč

Odhad času na realizaci: 4 - 5 hodin

Pro osvícení pomocí LED pásku budeme potřebovat 20 m LED pásku, hliníkové profily, 1-2 čidla, zdroj. Pásky není nutné instalovat po celé délce hrany. Může se zvolit kratší délka než délka schodu. Vždy záleží na vaší fantazii. Pro osvětlení schodů většinou naprosto postačují LED pásky s příkonem 4,8W na 1 metr.

 

Osvícení schodiště LED svítidly

Odhad ceny za materiál: cca od 5 000 Kč

Odhad času na realizaci: 4 - 5 hodin

Pro osvícení LED svítidly budeme potřebovat 20 LEDLED osvětlení schodiště 2 svítidel, 1-2 čidla. Svítidla umístíme buď přímo do schodů, nebo do zdi ke schodům. Čidla použijeme dle potřeby jedno nebo dvě. Dvě čidla nainstalujeme, pokud jsou schody umístěné například do L a čidlo z jedné strany by nebylo schopno snímat osobu na druhé straně schodiště. Případně lze samozřejmě schody ovládat klasickým vypínačem.