Definice hospodárného LED osvětlení

Hospodárné osvětlení s LED diodami spočívá v tom, že se co s nejmenším vynaložením energie a nákladů dosáhneme potřebného úrovně a i kvality osvětlení, a tím vytvoříme podmínky pro všechny činnosti i zrakovou pohodu.

Účelné využívání světla znamená, že osvětlujeme tam, tehdy a tak, jak je to pro funkci prostoru potřebné. Osvětlujeme tedy jen ty plochy venkovního prostoru nebo jejich části, kde je osvětlení zapotřebí, a odstupňujeme v souladu s požadavky technických předpisů, přizpůsobujeme důsledně osvětlení změnám činností a funkcí či změnám využití prostoru i jeho části.

Klíčovým rozhodnutím pro hospodárnost osvětlení obecně, je volba světelného zdroje. Od použití světelných diod LED často odrazuje vyšší cena zdrojů i svítidel oproti klasickým zdrojů. U světelných zdrojů se jejich rozdílná cena musí srovnávat s rozdílnou životností. Je-li například u žárovky životnost 1.000 hodin je u zářivek v průměru desetinásobná, to je 10.000 hodin. U světelných diod LED je průměrná hodnota technického života 50.000 hodin, někteří výrobci již dnes deklarují hodnoty kolem 100.000 hodin provozu.